Neden 18 ayar altın kaplama?

Takılara karşı hiç alerjik reaksiyon gösterdiniz mi?

Mücevher ayarınızda bulunan metalin, hassasiyeti olanlara rahatsız edici alerji belirtilerine neden olabileceği iyi bilinen bir gerçektir. En sevdiğiniz mücevher parçalarında bulunan metaller ve alaşımların farkında olmayabilirsiniz ve sonuçlar sizi şaşırtabilir! Reaksiyon yaşayanlar hipoalerjenik metallere geçmelidir.
Ulusal Sağlık Enstitüsü'ne göre, metallere maruz kalmadan kaynaklanan alerjik semptomlar tipik olarak maruziyetten 24 ila 48 saat sonra ortaya çıkar. Maruz kalan bölgeye kaşıntı, kızarıklık, hassasiyet, şişme ve sıcaklık içerebilir. Daha ciddi vakalarda kuru lekeler ve kabarcıklar oluşabilir.

 

1. Nikel ve bakıra dikkat!

Nikel düşük fiyatlı mücevherler arasında popüler bir metaldir, çünkü dayanıklı, üretimi ucuz ve yüksek bir cilaya sahiptir. Nikel suda çözündüğü için, asidik bir tuz oluşturur, bu da metalin cilasının aşınmasına sebep olur. Ter ve nem toplayan yüzeylerde bu aşınma cildi tahriş etmeye başlar. Bakır, alaşımlarda mücevher için kullanılan bir başka yaygın metal alerjendir. Oksidasyon süreci cildin yeşile dönmesine neden olabilir.

2.Fiyat/kullanım süresi oranını gözden çıkarmayın.

Mücevher almak söz konusu olduğunda, takının uygun fiyatı kadar cildinize karşı hassassiyeti ve uzun ömürlü kullanımı da düşünülmelidir. Daha yüksek saflık seviyesine sahip takıların seçilmesi, daha az alaşımın eklendiği anlamına gelir. Daha az metal eklendiğinde, alerjik reaksiyonlara ve kontakt dermatite neden olma olasılığı daha düşüktür. Kaliteli mücevherler, uygun fiyatlı takılarkadar kolay çizilmez veya kararmaz. Üstelik doğru seçilmiş kaliteli bir takı bir ömür sahibine hizmet eder ve hatta yadigar olarak nesilden nesile geçer.

3. Altın kalitesi ve takı için kullanımı.

Altın takılar satın alırken, 14 karat veya daha yüksek ayar seçmek en iyisidir. Karat, altın için saflık ölçüsüdür ve karat ne kadar yüksek olursa, altının alaşımlara oranı o kadar yüksek olur. 24 ayar altın bir parça yüzde 99,5 saf altın olarak kabul edilir. Fakat 24 ayar altın oldukça yumuşak bir metal olduğu için takı yapımında ömrü kısa olacağı için tercih edilmez. 18 ayar altın sertlik bakımından yüzek olarak çizilmelere en dayanıklı orandır ve hipoallerjenik olması bakımından hassas ciltler için idealdir.

4.Neden Lookmonk tamamen altın yerine altın kaplama yapıyor?

Lookmonk doğaya karşı sorumluluk taşıyan bir marka olarak ürünlerinde lüksden daha çok verimliliğe, kaliteye ve çevreci bir yaklaşım kullanmaya değer verir. Ürünlerimizin ana gövdesi (925 sterling steel) en yüksek kalite paslanmaz çelik ve doğa dostu pirinç ile yapılır. Ardından ömürlük kalitede (en kalın miktarda) 18 ayar altın ile kaplanır. Bu sayede ürünlerimiz hem dayanıklı, hem hipoallerjenik hem de tamamen doğa dostu olarak üretilir.